تبلیغات

کد دعای فرج برای وبلاگ

به وب سایت منتظران یوسف زهرا (عج) خوش آمدید

                                آثار فورانهای خورشیدی بر اوضاع جهان


  بر اثر فعّالیّتهای خورشیدی، امواجی در فضا پخش می‏شوند که بر نظم طبیعت و چرخۀ حیات در منظومۀ شمسی آثاری مهم بر جای می گذارند و دگرگونیهای آب و هوایی در زمین، نظیر طوفان و سیل، و تغییر در حالات و رفتار انسانها، مانند اختلاف و خونریزی، را به وجود می آورند؛ چنان ‏که به تجربه ثابت شده است، هنگام اوج فعّالیّتهای خورشیدی، اختلاف و روحیّۀ جنگ‏طلبی در مردم افزایش می‏یابد. طبق آمارهای موجود، در سالهای اوج فعّالیّتهای خورشیدی، یا سالهای نزدیک آن، طلاق رو به فزونی می‏نهد و یا جنگهایی در برخی نقاط کرۀ زمین روی می‏دهند که برای نمونه می‏توان به وقوع جنگ جهانی اوّل (8-1914م)، جنگ جهانی دوم (45-1939م) و جنگ عراق و ایران (8-1980م) اشاره کرد، که به ترتیب با اوج فعّالیّتهای خورشیدی در سالهای 8-1917، 1937 و 1980م مقارن یا نزدیی بودند. بنا بر این، حوادث اخیر و پیشِ روی در جهان نیز نمی‏توانند با فعّالیّتهای خورشیدی و اوج آن در سال 1- 2000م بی‏ارتباط باشند. 
گفتنی است، طبق روایات اسلامی، بروز بلایای طبیعی و دگرگونیهای غیر‏عادی آب و هوایی، افزایش جدایی زن و شوهر و پدیدارشدن اختلاف، جنگ و خونریزی بین انسانها، همه از نشانه‏های آخرالزّمان و ظهور امام مهدی(علیه‏السّلام) به شمار می‏روند، و ما اکنون شاهد تحقّق این اموریم (مژدۀ ظهور، ج 1، ص 105).
اینک توجّه خوانندگان گرامی را به گزارشی در بارۀ توفانهای خورشیدی، به نقل از سایت «تابناک»، جلب می کنیم: 
دانشمندان اعلام کردند، توفان خورشیدی در سال 2012 زمین را فرا می گیرد که خسارات آن بیش از دوهزار میلیارد دلار برآورد شده است.
به گزارش شبکۀ خبر، بر اساس گزارش ناسا، زبانۀ خورشیدی که در این سال به زمین می رسد از نظر شدّت، با زبانۀ مرگبار نیمۀ قرن هیجدهم مقایسه شده است.
در سال 1859 برای نخستین بار بشر با توفان ژئو مغناطیسی مواجه شد، توفانی که خطوط مخابرات را در دو سوی اقیانوس اطلس به طور کامل قطع کرد.
انتظار می رود توفان خورشیدی سال 2012 نیز با قطع شبکۀ برق، جهان را در خاموشی فرو برد.
زبانه های خورشیدی در دوره های یازده ساله به اوج و فرود می رسند.
دانشمندان به تازگی به این نتیجه رسیده اند که مؤثّرترین راه پیش بینی وقوع دوره های سرما، گرما و خشکسالی اقلیم، شناسایی دقیق زبانه های خورشیدی است. زیرا احتمالاً شدّت و ضعف این زبانه ها است که انرژی لازم برای وقوع دوره های سرما، گرما و خشکسالی را فراهم می کند.
مشکل این است که هنوز کسی نمی داند این زبانه ها چرا و کی رخ می دهند و نظم هم دارند یا خیر؟
در هشدار ناسا و آکادمی ملّی علوم آمده است که میلیونها نفر در سال 2012 بدون برق و در نتیجه بدون غذا و دارو خواهند ماند و همۀ یخچالها، تلفنهای همراه و ماهواره ها خاموش می شوند. 
از ماه دسامبر فعّالیّت خورشید به آهستگی رو به افزایش می رود. 
نیروی مغناطیسی این ستاره هر 11 سال یکبار به نقطه ای می رسد که در آن پیک پدیده های فورانهای خورشیدی و پرتاب تاجهای خورشیدی بزرگ مشاهده می شود.
این پدیده ها منجر به آزاد شدن میزان زیادی انرژی و تشعشعات می شود و این فورانها می تواند به زمین نیز برسد و منجر به ایجاد توفانهای ژئومغناطیسی زمین شود.
اتمسفر زمین می تواند از این برخوردها خود را مصون نگه دارد، امّا خسارات جدّی را بر روی ساختارهای اجتماعی و اقتصادی روی زمین وارد می کند.
ستاره شناسان این پدیده ها را از سال 1859 رصد کرده اند. در آن زمان یک توفان ژئومغناطیسی ویژه در خطوط تلگراف اروپا و آمریکا اختلال ایجاد کرد و در ماه می 1921 توفان دیگری بسیاری از خطوط برق و تلفن را در دو سر اقیانوس اطلس خارج از استفاده کرد.
در گزارش ناسا و آکادمی ملّی علوم آمده است: "انرژی برق کلید فناوری جامعۀ مدرن امروزی است و تمام زیرساختها و سرویسها به آن وابسته هستند و اگر توفان سال 1859، امروز اتّفاق بیفتد، به طور حتم خسارتهای اجتماعی و اقتصادی وسیعی بر جای خواهد گذاشت.
در سال 1989 شش میلیون نفر در کبک کانادا به مدّت 9 ساعت به سبب یک توفان ژئومغناطیسی که 10 برابر ضعیفتر از توفان سال 1921 بود، بدون برق ماندند. اگر حادثه ای مشابه آنچه که در سال 1921 رخ داد تکرار شود، تعداد افراد بدون برق به 130 میلیون نفر افزایش خواهد یافت و تکرار حادثه ای مشابه سال 1859 که بسیار قویتر از توفان 1921 بود، دو هزار میلیارد دلار خسارت وارد خواهد کرد".
به گفتۀ دانشمندان ناسا، پیک بعدی این توفانهای خورشیدی بین سالهای 2012 و 2013 خواهد بود که جامعۀ علمی هنوز بر سر شدّت فعّالیّت خورشید در این دورۀ جدید به توافق نرسیده اند.


 
  
 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 مرداد 1389 توسط محمد مالکی


گل نرگس
آخرین مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
پیوند ها
آرشیو مطالب
آمار سایت